wtorek, 3 lutego 2015

Rewolucja w MPK. Czy łodzianie się w tym odnajdą?

Zakończenie inwestycji drogowych w Łodzi ma przynieść bardzo duże zmiany w MPK.
Po pierwsze nowy tabor. Przez ostanie lata na łódzkich drogach pojawiło się 150 nowych autobusów.
Łódzkie MPK
Pamiętam jeszcze stare 96, które ledwo przejeżdżało przez całe miasto, z teofilowa na widzew. Zawsze bałam się, że po drodze  rozleci się na drobne kawałki. Te czasy już dawno minęły, a 96 i inne autobusy są nowiutkie (co nie oznacza, że czasami się nie psują...). Miasto planuje również już w tym roku wyposażyć Łódź w 45 nowiusieńkich tramwajów.
Kolejnym udogodnieniem dla pasażerów to biletomaty. Myślę, że każdy z nas choć raz, miał dylemat czy jechać na gapę, czy szukać otwartego kiosku z biletami o 5.30 rano. Te problemy mają się zakończyć, bo oprócz biletomatów w tramwajach i autobusach, MPK chce wprowadzić biletomaty stacjonarne. Poza tym łatwiej będziemy kupować i aktywować migawkę, dzięki specjalnej aplikacji w naszych smartfonach. Właśnie apropo najnowszych technologi, MPK już testuje nową, mobilną aplikacje, dzięki której mamy mieć rozeznanie, kiedy przyjedzie autobus i ile się spóźni nasz tramwaj. Fajna sprawa.
Ostatnią zmianą, jaka nasz czeka i przyniesie wielkie "bum" dla wszystkich pasażerów MPK to zmiany numerów oraz tras wszystkich autobusów i tramwajów! Pomysł jest następujący, filarami mają być tramwaje, które będą nas rozwozić po całym mieście, z północy na południe i z zachodu na wschód miasta. Natomiast autobusy będą nas dowozić z osiedli do tras tramwajów.  Póki co trwają konsultacje społeczne, na temat tras poszczególnych linii oraz numeracji. Są już trzy warianty reorganizacji: 12 i 3. Nie spotkały się one jednak z akceptacją Łodzian i Radnych. Do końca lutego ZDIT ma przedstawić ulepszony plan reorganizacji komunikacji miejskiej
Czekają nas duże zmiany i z pewnością z początku ciężko będzie się nam przyzwyczaić. Pocieszające jest to, że za chwile skończą się remonty "zakorkowujące" całe miasto. Kiedy m.in. zostanie otwarta trasa WZ, większość z nas wyjedzie zakurzonymi samochodami z garaży, a MPK przestanie nas niepokoić ;)

A jakie są Wasze pomysły na komunikacje miejską? Czekam na propozycje...

I.

3 komentarze :

 1. Odbiło im do reszty... porażka

  OdpowiedzUsuń
 2. strach się bać co to będzie

  OdpowiedzUsuń
 3. Najważniejsze jest częstotliwość. Jeśli będzie ona częsta i płynna po mieście będzie się lepiej poruszało. Istotna jest również dogodność w przesiadkach, żeby na przystanku z łatwością można było zmienić linie.
  Pozdrawiam Adam

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...