poniedziałek, 2 grudnia 2013

Nie pozwól dorosnąć przemocy!

Grudzień zaczynamy przypomnieniem o ważnej akcji prowadzonej w Łodzi.


Ostatnimi czasy w naszym mieście i województwie działo się wiele złych rzeczy z udziałem dzieci. Zabójstwa, maltretowanie, bicie, narodziny pijanych noworodków- o tym słyszeliśmy w mediach bardzo często. Aby przeciwdziałać tym okrutnym, nieludzkim zachowaniom powstała Infolinia Oddziału Interwencji Kryzysowej. Pod numerem 800 112 800 możemy anonimowo zgłosić jakiekolwiek niepokojące nas zachowania wobec najmłodszych. Nie chodzi tu tylko o przemoc fizyczną, ale również psychiczną, a także zaniedbania wobec najmłodszych. Całodobowo i bezpłatnie z numeru mogą korzystać zarówno ofiary przemocy, jak i świadkowie. Infolinia działa przy Oddziale Interwencji Kryzysowej, gdzie można również skorzystać z porad psychologa. 


Ofiary przemocy niejednokrotnie boją zgłaszać, że potrzebują pomocy. Dlatego widząc, że coś się dzieję możemy im pomóc. Zatrważające jest to, że większość z nas nie reaguję, a jak mówią statystyki przemocy w rodzinie jest coraz więcej. Jak podaję "Dziennik Łódzki" w okresie od stycznia do września tego roku założono 728 tzw. niebieskich kart, natomiast przez cały rok 2012- 604!

"Niebieska karta", to program przeciwdziałania przemocy, który działa od 1998 roku. Jego celem jest informowanie o przysługujących prawach i możliwości skorzystania pomocy pokrzywdzonym.
"Niebieska karta", to swojego rodzaju "dziennik" śladów i przebiegu wydarzeń, podjętych czynności, a także gromadzenie informacji z interwencji domowych i stały kontakt z zagrożoną rodziną.
 
My nie możemy pogodzić się z niczyją krzywdą, szczególnie krzywdą dzieci. Dlatego postanowiłyśmy poruszyć ten temat. Zbliżają się Święta, okres życzliwości, pomocy inny, przyjaźni. Mamy nadzieję, że właśnie takie Święta będą miały wszystkie dzieci. A my, dorośli będziemy umieć nieść pomoc tym, którzy jej potrzebują. Być może Twój telefon odmieni życie krzywdzonemu dziecku. Pozwoli mu przestać żyć w ciągłym strachu. Dlatego oprócz numeru telefonu na policję, pogotowie, straż pożarną zapamiętajmy numer 

800 112 800.W Urzędach, komunikacji miejskiej, na przystankach możemy spotkać plakaty "NIE POZWÓL DOROSNĄĆ PRZEMOCY", który promuję akcję: 


Informacje: 

1 komentarz :

  1. Bardzo dobrze, że o tym piszecie. Wiele osób przechodzi obojętnie obok takich sytuacji.. A jeden telefon może uratować życie. Mam nadzieję, że coś się wreszcie zmieni i ludzie zaczną sobie wzajemnie pomagać..

    Pozdrawiam, Adrianna

    OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...