niedziela, 29 grudnia 2013

Idą zmiany, czyli nowa Łódź...

W najbliższych latach Łódź ma zmienić się nie do poznania. Nasze miasto przez bardzo długi czas było bardzo zaniedbywane. Szare, smutne i biednie. Na szczęście idą zmiany. Zmiany przeważnie budzą strach i niepewność. Ale nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło, więc dzisiaj na „Onych” krótki przegląd tego, co czeka nas w najbliższym czasie.

Dworzec Łódź Fabryczna. Jest to jedna z największych inwestycji kolejowych w UE. Nowy „Fabryczny” ma być najnowocześniejszym dworcem w kraju. Tory kolejowe będą ulokowane aż 16.5 m pod ziemią. Stacja będzie się składała z czterech peronów i ośmiu torów. Nowy „Fabryczny” stanie się elementem multimodalnego węzła komunikacyjnego, który w centrum miasta połączy kolej aglomeracyjną, autobusową komunikację dalekobieżną, komunikację miejską oraz prywatny transport samochodowy. Do dworca  będzie można dojechać ulicami: P.O.W, Składową i Węglową. Po północnej stronie stacji wybudowane zostaną trzykondygnacyjne podziemne parkingi dla samochodów i rowerów. Powstaną również nowe przystanki i trasy tramwajowe. Nowy podziemny Dworzec Kolejowy Łódź Fabryczna ma powstać do 2015 r. 

Nowe Centrum Łodzi. Jest to program przebudowy ścisłego centrum Łodzi. Projekt obejmuje teren zamknięty pomiędzy ulicami Tuwima-Piotrkowska-Narutowicza-Sienkiewicza. W ramach 100 hektarowego terenu wydzielono trzy strefy: Strefa I o powierzchni 40 ha (pomiędzy ulicami Kilińskiego i Nowotargową) -  główne funkcje: kulturalne i artystyczne, mieszkaniowe, handlowe i komunikacyjne; Strefa II o powierzchni 30 ha (pomiędzy ulicami Nowotargową i Kopcińskiego) - główne funkcje: rewitalizacja istniejącej zabudowy, usługi, biura; Strefa III o powierzchni 30 ha (pomiędzy ulicami Kilińskiego i Piotrkowską) - główne funkcje: rewitalizacja istniejącej zabudowy.
Infrastruktura komunikacyjna NCŁ będzie obejmować przestrzeń wokół dworca Łódź Fabryczna. Natomiast przestrzeń wokół zabytkowej elektrociepłowni EC1 zostanie wykorzystana na funkcje kulturalne i edukacyjne. Kompleks EC1 Wschód przeznaczony zostanie na Centrum Sztuki Filmowej oraz na unikalne funkcje kulturalno-artystyczne, m.in. bibliotekę, planetarium, kino 3D, galerię, teatr dźwięku, siedziby instytucji kulturalnych, sale seminaryjne i warsztatowe. Natomiast w kompleksie EC1 Zachód  zostanie uruchomiane interaktywne Centrum Nauki i Techniki, które będzie ośrodkiem ekspozycyjno- edukacyjno-rekreacyjnym.
Głównym celem realizacji programu NCŁ jest wykreowanie nowego obszaru funkcjonalnego centrum miasta powiązanego z historycznym centrum, opartym na osi ulicy Piotrkowskiej. Sercem NCŁ będzie rynek o nazwie Kobro, na cześć ikony łódzkiej awangardy artystycznej. 

Brama Miasta. Ma być to wielofunkcyjny budynek, przez który będzie można przejść z Dworca Fabrycznego w stronę ulicy Piotrkowskiej W podziemiach Bramy będą usytuowane parkingi, na parterze mają się znajdować lokale handlowe i usługowe, następnie powierzchnie biurowe a na najwyższych kondygnacjach mieszkania i apartamenty. Budynek ma powstać do 2018 roku. 


Sukcesja. Centrum handlowo – konferencyjno - rozrywkowe, właśnie powstaje na rogu Alei Politechniki i ulicy Rembielińskiego. Sukcesja ma zająć teren o powierzchni 3,2 ha, w tym 44 478 m2 powierzchni najmu. Centrum pomieści 172 sklepy i punkty usługowe, multipleks „Helios”, klub fitness, park rozrywki, ściankę wspinaczkową oraz plac zabaw dla dzieci. Budowa Sukcesji ma się zakończyć w 2014 roku.


Rewitalizacja osiedla Księży Młyn. Do sierpnia 2014 r. odnowieniu ma ulec osiedle na Księżym Młynie. Odnowione zostaną XIX-wieczne domy robotników, powstanie kilometr ścieżki rowerowej, zamontowane zostaną  nowe lampy, kosze na śmieci i ławeczki. Księży Młyn ma stać się klimatyczną i bezpieczną przestrzenią, która ma tworzyć jedną całość i idealnie współgrać z odnową parku Źródliska.

A które inwestycje Wam najbardziej się podobają  ??
Pozdrawiamy :)

(Źródło: http://www.dworzec.lodz.pl/plhttp://www.ec1lodz.pl/uml.lodz.pl, http://www.sukcesja.eu/index.php/centrum-prasowe-nowa.html, , http;//.lodzkie.pl, http://dzienniklodzi.pl, http;//lodz.naszemiasto.pl)
autor: I.

3 komentarze :

 1. Łódź fabryczna - świetnie. Natomiast brama miasta nie podoba mi się kompletnie! Nie pasuje do stylu Łodzi. Stare, zniszczone miasto.
  Sukcesja... dla mnie, maniaczki zakupów i rozrywki - ekstra. Ale pojawia się pytanie, czy w Łodzi aby na pewno jest potrzebne czwarte centrum handlowe? Pewnie i tak będą te same sklepy co w pozostałych.
  Cóż... nie mój cyrk, nie moje małpy. Niech robią co chcą.

  OdpowiedzUsuń
 2. Łódź potrzebuje zmian, także idzie w dobrym kierunku :). super.

  OdpowiedzUsuń
 3. Super post. Czekamy z niecierpliwością na zakończenie wszystkich projektów :)

  OdpowiedzUsuń

LinkWithin

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...